Jabłka należą do owoców, po które sięgamy najczęściej. I choć dostępne są w sklepach niemalże przez cały rok, to zdecydowanie jesienią mamy ich największy wybór. Istnieje wiele odmian, każde o innych walorach smakowych, ale wszystkie zawierają podobne witaminy, składniki odżywcze i pektynę, która jest głównym atutem owocu. Jabłko przede wszystkim traktujemy jako przekąskę i jemy na surowo, natomiast istnieją potrawy i desery, do których owoce te są niezbędne - chociażby pieczona kaczka czy szarlotka.
Najcenniejsza skórkaJabłka powinny znaleźć się w codziennym menu mieszkańców dużych miast, ośrodków przemysłowych oraz nałogowych palaczy. Zawierają bowiem pektyny, które są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z substancji trujących. Związki te podczas trawienia wiążą niektóre metale ciężkie w nierozpuszczalne sole, które są wydalane z organizmu. Ponadto pektyny regulują florę bakteryjną jelit oraz zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Dzięki temu zapobiegają miażdżycy i związanymi z nią dolegliwościami, a pośrednio chronią przed zawałem serca. Jak najwięcej jabłek powinniśmy spożywać jesienią i zimą, ponieważ pektyny odtruwają organizm, pozwalając zapobiegać przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Najwięcej pektyn znajduje się w skórce i gnieździe nasiennym.
Do wyboru, do koloru…
W sklepach, na bazarach mamy dostęp do wielu odmian jabłek. Różnią się one między sobą kolorem, smakiem i pochodzeniem. Niektóre smakują lepiej na ciepło inne sprawdzają się bardziej jako surowa przekąska. Przy wyborze jabłka do danego zastosowania kulinarnego znaczenie ma jego soczystość, smak i konsystencja miąższu. Możemy je podzielić na: • deserowe – np. Delikates, Ligol, Rubin, Jonatan, Gala; słodkie lub słodko-winne, które najlepiej spożywać w postaci surowej, • stołowe – np. Cortland, Idared; aromatyczne, słodko-kwaśne; są uniwersalne, nadają się zarówno do jedzenia na surowo, można także je piec i gotować, • do obróbki termicznej – np. Antonówka, Reneta; kwaskowate, szybko się rozgotowują, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się do dżemów, musów, sosów i do ciast.
Do szarlotki i nie tylko…
Najpopularniejszym deserem, do którego wykorzystuje się jabłka jest szarlotka. Pomysł na ciasta ze startymi świeżymi owocami pochodzi z Francji. Austriacy mają swoje Apfelstrudel - czyli kawałki jabłek przyprawione cynamonem i rodzynkami, zawinięte w cieniutkie płatki ciasta, Amerykanie Apple Pie, a my ciasto kruche z jabłkami. Do wykonania szarlotki (w dowolnej wersji) niezbędny jest cukier. Drobny biały w kartonie z zakrętką Cukier Królewski ze względu na swoją granulację jest idealnym dodatkiem do wszelkich wypieków. Natomiast dzięki dozownikowi i miarce, która znajduje się z boku kartonu, potrzebną ilość cukru możemy odsypać wprost z opakowania. Tym samym, nie musimy używać już szklanki, wagi kuchennej, ani innych sprzętów, którymi do tej pory posługiwaliśmy się w tym celu. Innowacyjne opakowanie chroni cukier przed zawilgoceniem, ułatwia jego przechowywanie i eliminuje problem rozsypanych kryształków cukru na blacie, czy w szafkach kuchennych.
Szarlotka - migdałówka
Składniki:
1 ¾ szklanki cukru białego drobnego w kartonie z zakrętką Cukier Królewski
4 jabłka
5 łyżeczek mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 ½ szklanki mąki pszennej
2 jaja
2 łyżki mleka
8 dag masła
¾ łyżeczki soli
Zrumienione płatki migdałów cukier puder w młynku Cukier Królewski do posypania Sposób przygotowania: Jabłka obieramy, usuwamy z nich gniazda, a następnie kroimy w grubą kostkę. Proszek do pieczenia oraz oba rodzaje mąki, a także sól przesiewamy przez sitko. Do przesianych składników dodajemy pokrojone w kostkę masło, wszystko rozcieramy w rękach do momentu powstania kruszonki. Do całości dodajemy przygotowane wcześniej jabłka, ubite z mlekiem jajka oraz cukier (1 łyżkę cukru należy zostawić do posypania foremki). Tak powstałą masę dokładnie mieszamy i przekładamy do natłuszczonej oraz wysypanej bułką tortownicy, którą posypujemy również odłożonym cukrem. Szarlotkę należy piec w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 190° C, przez około 45 minut. Po ostudzeniu, szarlotkę ozdabiamy dużą ilością cukru pudru prosto z młynka oraz płatkami migdałów.
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/skarby-jesieni-na-slodko-1